دایکات

دایکات در اصل یک کاتر کوکی غول پیکر است که در مواد فشرده می شود تا شکل دلخواه بسته بندی را تشکیل دهد.  برش قالبی که در ابتدا برای کمک به تولید انبوه بسته بندی طراحی شده بود، به یک فرآیند ساخت همه کاره تبدیل شده است. تقریباً هر شکل، طرح یا الگوی را می توان با استفاده از دایکات ایجاد کرد.

بسته بندی سفارشی با استفاده از قالب های فولادی سفارشی و دستگاه های دایکات تولید می شود. این شکل از تولید امکان تولید انبوه بسته بندی را فراهم می کند. اما مهمتر از آن، بسته بندی دایکاتور دقت خیلی زیاد برش و بسته بندی را تضمین می کند. 

پیشرفت در تکنولوژی و تکنیک های ساخت قالب های برش، موثرترین و دقیق ترین طراحی جعبه های دایکات را تضمین می کند. به طور معمول، طرح کلی بسته بندی توسط طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) تولید می شود.

diecut 01-penart

پیچیده ترین روش برای کشیدن طرح ها بر روی تخته های قالب، سوزاندن روی سطح چوبی با استفاده از برش های لیزری پیشرفته است. لیزر در این فرآیند دقت بیشتری را در طراحی روی تخته قالب تضمین کرده است.

دایکات از نوارهای فلزی به نام قواعد یا قوانین فولادی استفاده می کند. خط کش برش با استفاده از یک خم کن قاعده ای شکل می گیرد که فولاد را به شکل مورد نیاز خم می کند، برش می دهد.انواع قوانین برش را می توان در فرآیند برش قالب استفاده کرد. هر قانون عملکرد خاص خود را دارد و بسته به پیچیدگی بسته بندی استفاده می شود.

برخی از رایج ترین گزینه های قانون عبارتند از:

از طریق برش: از طریق برش مواد بسته بندی را قطع می کند.

امتیاز دهی: به جای بریدن کل مواد، نمره گذاری بر روی یک نقطه تنش منفرد یک فرورفتگی یا برش جزئی ایجاد می کند.

diecut 02-penart

چین زدن: چین زدن شبیه به امتیازدهی است که در آن قالب یک خط چین روی مواد بسته بندی ایجاد می کند. برخلاف امتیازدهی، چین‌خوردگی با داشتن دو نقطه تنش موازی، امکان خمیدگی مواد را به داخل می‌دهد. وجود دو نقطه تنش باعث انعطاف پذیری بیشتر مواد می شود.

سوراخ کردن: سوراخ کردن شامل فرورفتگی یک خط سوراخ در امتداد مواد طراحی است. این طرح از خود ماده جدا نیست اما می تواند به راحتی در امتداد خطوط سوراخ شده جدا شود. هر قانون برای تطبیق با ضخامت مواد و اندازه فلوت ساخته شده است.

 پن‌آرت بهترین مشاوره با بهترین طراحان را در زمینه دایکات ارائه میدهد .

diecut 03-penart