چاپ هلیوگراور

چاپ هلیوگراور تکنیکی است که در زیر شاخه چاپ قلمی قرار می گیرد. فرم چاپ برجسته است، بنابراین سطوح چاپ زیر مناطق غیرچاپی قرار دارند.

هلیوگراور یا گراور و به اصطلاح حکاکی مسی به قرن 15 باز می گردد. در آن زمان، موتیف به صورت دستی در صفحه مسی حک می شد، اما اصل باقی مانده عمل تقریباً یکسان بود. خود گراور در سال 1890 توسط کارل کلیچ کشف شد.

سیستم چاپ هلیوگراور از  روش های چاپ گود میباشد. که برای چاپ با کیفیت بسیار بالا و تصاویری با سایه روشن های به هم پیوسته مناسب میباشد. در روش صنعتی گراور رول موسوم به روتو گراور از سیلندر های مسی استفاده می کند که تصاویر بصورت حفره های خیلی کوچک و معکوس بر روی آنها گود شده است

heliogravure machine 1-penart

به دلیل هزینه بالای ساخت سیلندر، روش هلیوگراور صرفا برای کارهای با تیراژ بالا و کارهای رول به صرفه است. در روش چاپ گراور بصورت رول یا همان روتو گراور برای مقاوم کردن سیلندر ها در چاپ های با تیراژ بالا سیلندرها با  فلز کروم آبکاری میشوند. که اگر در طی فرآیند چاپ لایه کروم روی سیلندر در حال از بین رفتن بود دوباره سیلندر را آبکاری کروم میکنند.

مراحل چاپ گراور بدین صورت است که تصویر با استفاده از حفره های گود روی سیلندر شکل می گیرد. مرکب حفره های گود روی سیلندر را پر میکند و تیغه داکتربلید مرکب اضافی را از روی مکانهای بدون تصویر پاک می کند. سپس متریال چاپ  با فشار با  سیلندر تماس داده میشود و تحت این فشار مرکب از داخل حفره ها خالی شده و به متریال چاپ  منتقل می شود

heliogravure machine 2-penart

هر چند مراحل آماده سازی چاپ گراور بسیار گرانتر از انواع دیگر چاپ می باشد اما برای چاپ ایده آل به شکل رول ، بهترین انتخاب محسوب می شود. بخصوص اینکه مصرف لفاف ها برای کارخانجات تولیدی ، همیشگی و با تیراژ  چاپ بالا باشد. 
چاپ هلیو دارای دستگاه های بسیار بزرگ و دارای بیشترین سرعت چاپ  می باشد که چاپ با بالاترین کیفیت و ارزانترین قیمت را دارد ، و توانایی چاپ به صورت رول با عرض های متفاوت و چاپ چندرنگ به صورت همزمان را دارا می باشد، چاپ بر روی میکرون های کم و بالا را به راحتی انجام می دهد، و محدودیتی در جنس متریال چاپ شونده ندارد.

چنانچه جهت تولید لفاف های محصولات خود نیاز به مشاوره و تعیین قیمت دارید با خدمات مشاوره رایگان پن‌آرت میتوانید در تصمیم گیری خود دقیق تر عمل نمایید.

 

heliogravure machine 3-penart